FM Sıkça Sorulan Sorular

Uyumluluk
Soru : İşitme cihazım Phonak FM sistemi ile uyumlu mudur ?
Cevap : Phonak MicroLink FM alıcıları bütün Phonak kulak arkası cihazlara uyumlu olup, diğer üreticilerin pek çok kulak arkası işitme cihazları ile ve koklear implant konuşma prosesörleriyle uyumludur. MyLink boyna asılan FM alıcısı ise T-Coil bulunan herhangi bir işitme cihazı ile uyumludur. (kişiye özel tasarlanan kulak içi cihazlar dahil)

 

FM Çözümleri / Ürünler
Soru : Dijital işitme cihazları yeterli midir ?(oğlumun dijital bir işitme cihazı var, hala bir FM sistemine ihtiyacı var mı ?)
Cevap : Bazı dijital işitme cihazı kullanıcıları ses kalitesinin arttığını ve arka plan gürültüsünün azaldığını ve kişisel bir FM cihazına ihtiyaç duymadıklarını düşünebilirler. Yine de bir FM sistemi örneğin bir sınfta (okul) tek başına kullanılan işitme cihazlarına oranla çok daha fazla avantaj sağlarlar. Kullanılan FM sistemi eko etkisini azaltır ve öğrenci ile öğretmen arasındaki tek başına kullanılan bir işitme cihazının kapsama alanı dışında kalan mesafe nedeniyle algılama problemini ortadan kaldırır. İşitme engelli öğrencilerin öğretmeni ile FM kullanılarak ve kullanılmayarak ortaya çıkan farkı görüşmekte fayda vardır.

 
Soru : Çocuğum bir FM sistemini ne zaman kullanmaya başlamalıdır ?
Cevap : FM kullanımı çocuğun gelişimi açısından oldukça erken yaşta kullanılmaya başlanmalıdır. Uzmanlar çocuğun kendi başına hareketli hale gelmesinden itibaren FM kullanmasını tavsiye etmektedir.

 
Soru : Benim çocuğum çift işitme cihazı kullanıyor. FM sistemi de çift mi olacak ?
Cevap : Çocuğunuza bir FM sitemi sağlarsanız ana kazanç sağlanmış olacaktır. Ancak araştırmalar 2 işitme cihazına bir yerine 2 FM sistemi ile transfer edilen seslerin %40 daha fazla anlaşıldığını ortaya koymaktadır.

 
Soru : Ya FM ve koklear implant ?
Cevap : Evet kullanımı mümkündür. Koklear implant uygulanan iştime kayıplı bireyler, zorlu ortamlarda işitme cihazı kullananlarla aynı sorunu hissetmektedirler. Phonak minyatür MicroLink alıcıları konuşma prosesörünün tipine göre farklı tiplerde mevcuttur.

 
Soru : Bir FM sistemi ile KızılÖtesi sistemin farkı nedir ?
Cevap : KızılÖtesi sistemler ses sinyalinin kızıl ötesi ışınla transfer ederler. Bu ışın bir obje tarafından bloke edildiğinde sinyal duyulamaz hale gelir. Yani KızılÖtesi ışınlar araya giren insanlar ve diğer objeler tarafından engellenirler.Ayrıca KızılÖtesi sistemleri günışığında çalışamazlar. FM sistemleri ise yollarına çıkan objeleri ve varlıkları aşarlar. Ayrıca gün ışığında da tıpkı iç mekanda olduğu gibi işlevlerini yerine getirirler.

 
Teknik Sorular
Soru : Eski alıcı/vericileri yenilerle birlikte kullanmak(Yeni Inspiro vericiyi, eski Microvox alıcı ile bağlantılı kullanabilir miyim ?)
Cevap : Evet tüm Phonak FM alıcı ve vericileri (Microvox, HandyMic, MicroLink, TelCom, Campus SX,inspiro vs.) birbirlerine uyumludur. Ancak alıcı ve verinin aynı frekansta/kanalda buluşması gereklidir.

 
Soru : Her bir verici ile kaç alıcı kullanılabilir ?
Cevap : Phonak vericileri radyo sinyallerini belirli bir alana gönderirler. Bu alan kapsamında bulunan alıcıların tamamı bu sinyali alırlar. Yani bir sayı kısıtlaması sözkonusu değildir.

 
Soru : Koklear yeni bir bebek versiyonu çıkardı – FM’e uyumlu mudur ?
Cevap: Nucleus Freedom Mini BTE(kulak arkası) yeni bir bataryaya (2 x 675 pil) sahiptir. Eğer bir FM’i beraberce kullanmak istiyorsanız cilt altı bir kontrol ünitesi ve Mlxi, MicroMLxs veya MLxS kullanmalısınız. MicroLink Freedom versiyonu sadece 2x 675 pil ile mevcut değildir.

 
Güvenlik ve Sağlık
Soru : Uçak yolculuğunda FM kullanılır mı ?
Cevap : Hayır FM sisteminde bulunan alıcı ve verici tıpkı cep telefonları gibi çalışır ve uçak yolculuklarında kullanılamaz.

 
Soru : Peki ya hastanelerde ?
Cevap: Phonak FM vericilerini çıkış gücü son derece düşüktür ve tüm idari güvenlik standartlarına uygundur. Bu durumda her ne kadar cihazların hastanelerin içinde kullanımı mümkün olsa da, yoğun bakım ünitelerinde ve ameliyathenelerde kullanılmasını tavsiye etmiyoruz. Diğer bölümlerde problem yoktur.

 
Frekanslar
Soru : Yolculuk yaptığım diğer ülkelerde FM sistemimi kullanabilir miyim ?
Cevap : Phonak Fm sistemi bir radyo aletidir, tıpkı herhangi bir radyo gibi. Özel kanallarda çalışır. Eğer uluslararası yolculuk yapacaksanız, kullandığınız kanalın bazı ülkelerde yasak olabileceğini hatırınızda tutun. Phonak size hangi ülkelerde sistemi kullanabileceğinizi gösteren bir liste verecektir. (talep halinde)

 
Soru : Aynı anda birden fazla verici kullanabilir miyim ?
Cevap : Evet, ancak yeni dinamic FM verici (örnek inspiro) kullanıyorsanız. Yeni inspiro vericileri çığır açan bir üstünlükle MultiTalker özelliğine sahip olup, 10 kadar vericiyi bir şebekenin parçası haline getirebilir. Eğer eski tip bir verici kullanıyorsanız iki verici ve mikrofon aynı kanalda kullanılamaz zira birbiriyle çakışarak enterferans yaratırlar.

 
Çakışma(enterferans) Konuları
Soru : Kesinti ve zayıf kapsama ile ilgili problem sistemden mi, bulunulan yerden mi ?
Cevap : Eğer FM kullanıcıları kesinti ve zayıf kapsamadan problem yaşıyorlarsa bunun nedeni, büyük olasılıkla bilgisayar, elektronik cihazlar ve elektrik sistemelrinin yaydığı enterferans benzeri sinyallerdir. Bu tip bir enterferans geniş bir bandı meşgul eder ve bulunulan yerde tüm frekans ufkunu karartır. Bu durumdan kurtulmanın yolu, ortamıo rahatsız eden cihazı kapatmaktır. Bu durumu ortaya koymak için FM sistemi ile beraber o mekandan ayrılarak enterferansın ortadan kaybolup kaybolmadığını kontrol etmektir. Eğer kayboluyorsa aynı yere geri dönün ve elektrikli aletleri enterferans kaybolana kadar tek tek kapatıp yeniden açın. Eğer frekans(kanal) başka bir FM kullanıcısı tarafından meşgul ediliyorsa enterferansı engellemenin en kolay yolu FM sisteminizin frekansını değiştirmektir.

 
Soru : Araba kullanırken yüksek gerilim hatları veya enerji üniteleri arzu edilmeyen statik bir enterferans yaratıyor. Bir şey yapılıp bu durum engellenebilir mi ?
Cevap : Maalesef. FM alıcısı bu sinyallerin sizin vericinizden mi, yoksa aynı frekansta başka bir yerden mi geldiklerini saptayamaz.

 
Soru : Bilgisayar (PC) terminalleri ve FM – Bir müşterim kanallardan birinde, ofisindeki bazı bilgisayarlara yakınlaştığında enterferans olduğunu söyledi. Böyle bir şey raporlandı mı ?
Cevap : Evet benzer şeyler raporlandı. Bazı eski bilgisayarlar istenilen niteliklerden uzak. Eğer FM sistemi bu tip bir bilgisayara yakın durulduğunda enterferansa sebebiyet veriyorsa en iyi çözüm kanal değiştirmektir.

 
Soru : Zayıf kapsama alanı – Bazı kullanıcılar FM sinyallerinin vericinin bulunduğu odanın terkedilmesiyle birlikte azaldığından şikayetçiler. Daha fazla bilgi verebilir misiniz ?
Cevap : İlk olarak FM sisteminin odalararası konuşmaya yarayan bir telsiz (WalkieTalkie) olmadığını hatırlatmalıyım. MicroLink FM sistemi zorlu duyma koşullarında işe yarayan bir kablosuz çözümdür. (zorlu duyma koşulundan kasıt; normal duyan bir insanın duyabildiği ama işitme kaybı olan bir bireyin duyamadığı ortamdır) bu nedenle normal iletişim aynı oda içinde olmalıdır ve MicroLink ses kaynağından 7- 15 metre arası bir kapsama alanına sahiptir. Pek çok durumda bir oda diğerine duymak mümkün olsa da bu özellik garanti altında değildir, zira FM iletişimini engelleyecek kontrolümüz altında olmayan bir sürü yan faktör ortaya çıkabilir.